A spárga fűszerezése rendkívül izgalmassá teszi a belőle készült ételeket. Ez főleg azért fontos, mivel a spárga nem tartozik a legnépszerűbb zöldségek közé. Főleg a gyerekek körében nem népszerű, és jól elkészítve, finoman fűszerezve igazán ízletes ételeket lehet készíteni belőle. Nagyon egészséges, ezért is fontos lenne minél többet fogyasztani belőle. Hiszen magas a vitamin– és az ásványi anyag tartalma, és sok benne a rost is. Rendszeres fogyasztásával, számos betegség megelőzhető.
Spárga fűszerezése
A spárgának számos fűszere van, melyeket attól függően használunk, hogy mit készítünk belőle. Ha például grillezzük, akkor elegendő csak olívaolaj és só kombinációja, mivel a grillezés során egyébként is kellemesen füstös, sajátos ízt kap.
Főzés során azonban bátrabban használhatunk egyéb fűszereket, mint például:
- Citromfű
A citromfű citrusos üdesége ugyanis kiválóan illik a spárga édeskés, kesernyés ízéhez. De akár friss citrom és lime levet is használhatunk ízesítéseként.
- Kakukkfű
A kakukkfű és az egyéb mediterrán jellegű fűszerek: a bazsalikom, oreganó, rozmaring mind kiváló ízesítői a spárgának is, akár külön-külön, de együtt összekeverve fűszerkeverékként még inkább.
- Snidling vagy metélőhagyma
A metélőhagyma szintén tavasszal érik, így kiváló ízesítője a spárgának. Akár újhagymával együtt is keverhető. Friss citrom levével, zsenge, tavaszi saláta készíthető belőle.
- Tárkony
Bár a tárkony jellemzően a tárkonyos ragu kapcsán jut eszünkbe, a spárgát is remekül fűszerezhetjük vele. Ráadásul mindkettő kiváló tojásos ételekkel, így érdemes azzal is variáni a spárgás ételeket.
- Tahiti vanília
Ez a vanília kevésbé édes, mint a megszokott vanília, így kiváló ízesítője sós ételeknek – többek között a spárgának – is. A zöldséges ételeknek pikáns ízt kölcsönöz, érdemes kipróbálni.
Érdemes mártogatóst is készíteni hozzá, mely szintén többféle fűszerezéssel készülhet.
Tejfölös, joghurtos mártás készülhet fokhagyma, citromhéj és petrezselyem összekeverésével, de akár tárkony, fekete bors és citromlé párosítással is.
Aki a csípősebb ízeket kedveli, keverhet bele gyömbért, füstölt chili paprikát is.
Ezek többsége nemcsak fűszer-, de gyógynövény is egyben, melyet már a népi gyógyászatban is használtak a különböző betegségek megelőzésére, kezelésére. A fokhagyma az egyik ilyen növényünk, mely természetes antibiotikum és kitűnő vérnyomáscsökkentő is. Ráadásul a magyaros konyha egyik fő alapanyaga a vöröshagyma, burgonya, paradicsom és paprika mellett.
https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%B6ns%C3%A9ges_sp%C3%A1rga
Vissza a kategória cikkeihez